Umělá inteligence (AI) & aplikace ve vzdělávání

Příspěvek je postupně doplňován a aktualizován o další aplikace a návody.

Obecně o umělé inteligenci (AI)

zdroj obrázků: Kamil Kopecký

Co je to umělá inteligence? A co strojové učení? Jak to celé funguje? Jaká pozitiva a jaká negativa jsou s umělou inteligencí spojena? A jak využít GPT3 třeba ve vzdělávání? O tom všem v novém videu z cyklu Abeceda médií.

zdroj videa: Kamil Kopecký

zdroj videa: JurajVie

Praktická ukázka umělé inteligence (AI)

  • Teachablemachine – naučte počítač rozpoznávat vaše vlastní obrázky, zvuky a pozice, rychlý a snadný způsob, jak vytvořit modely strojového učení pro vaše weby, aplikace a další – nejsou potřeba žádné odborné znalosti ani kódování

Další informace o umělé inteligenci (AI)

Podcasty o umělé inteligenci (AI)

Speciál podcastu na téma AI. Je to jen krátký trend nebo nám vezme za pár let práci? Je to jen chytrá kalkulačka nebo myslí stejně jako lidé? Jak ChatGPT vlastně funguje? V jakých oblastech bude rozvoj AI nejrychlejší? A proč dělá chyby? Chtěl jsem co nejdůkladněji zpracovat téma, které poslední měsíce hýbe světem a zodpovědět na všechny otázky. Pozval jsem proto Tomáše Mikolova – vědce, jehož práce je základem současných LLM, tedy na čem stojí většina dnešních AI nástrojů a Jana Romportla, který se AI věnuje 20 let jako expert, konzultant, podnikatel i manažer.

zdroj videa: Proti Proudu – podcast Dana Tržila

Tomáš Mikolov je přední odborník na vývoj umělé inteligence, zabývá se především jazykovými modely. Kromě toho, že je nejcitovanější český vědec ve světě, byl také první, kdo vydal systém na trénování neuronových jazykových modelů jako open-source program. Hlavně je to ale moc fajn člověk, který umí podat složitou problematiku velmi srozumitelně.

zdroj videa: Na Pokec

Co se aktuálně děje na poli umělé inteligence? Jak tento trend co nejlépe uchopit, a kde začít, pokud člověk stále trochu tápe? Jaké budou nejdůležitější dovednosti na budoucím trhu práce a jak svoji hodnotu na trhu práce zvýšit? Dalším hostem Deep Talks byl již potřetí Filip Dřímalka, inovátor, expert na téma digitálních dovedností, autor knihy „HOT: Jak uspět v digitálním světě“ a nově knihy „Budoucnost nepráce“.

zdroj videa: Petr Ludwig / Konec prokrastinace [CZE]

Přednášky o umělé inteligenci (AI)

Premýšľali ste o tom, ako bude vyzerať budúcnosť so všetkými nástrojmi AI a ChatGPT? Budú tieto nástroje užitočné pre nás, našu prácu a našu domácnosť? Alebo to bude naopak, zoberú nám prácu a spôsobia distopickú budúcnosť? Na väčšinu týchto otázok odpovie vo svojej prednáške Filip Dřímalka, odborník na digitálne inovácie.

zdroj videa: TEDx Talks

Jak nástroje umělé inteligence integrovat do svého každodenního života? Jak využít AI k automatizaci repetitivních činností tak, abychom měli více času na práci s největší přidanou hodnotou? A jak může ChatGPT a podobné nástroje pomoci s naším vzděláváním, lepším rozhodováním a kreativním řešením problémů? V rychle se vyvíjejícím světě bude umělá inteligence hrát stále důležitější roli. Nůžky mezi lidmi, kteří si tyto technologie osvojí, a těmi, kteří se tomu budou bránit, se budou rozevírat. Yuval Noah Harari mluví o vzniku takzvané „useless class“, rostoucí skupině lidí jejíž práci AI nahradí kvalitněji, levněji a rychleji. Pro úspěšné zvládání technologií je však důležité nejen získat technické znalosti, ale především překonat limity naší vlastní mysli, strach z neznáma, fixní myšlení či takzvaný antropocentrický bias. V přednášce se dozvíte, jak změnit své nastavení mysli a zvýšit svoje šance na to, aby člověk v nadcházejícím světě uspěl.

zdroj videa: Petr Ludwig / Konec prokrastinace [CZE]

Zamyšlení nad umělou inteligencí (AI)

zdroj obrázku: aidetem.cz

Budoucnost s umělou inteligencí (AI)

Virtuální asistent

zdroj obrázku: TEDx Talks, přednáška Filipa Dřímalky

Robotika (roboti jako pomocníci)

Zajímavosti ze světa umělé inteligence (AI)

zdroj videa: Diep Nep

Další ukázky použití umělé inteligence